sobota, 15 stycznia 2011

Uczeń Przemka i Rafała


Eurosport. Snooker. Turniej Masters w Londynie. Komentują: Przemek Kruk i Rafał Jewtuch..
W anegdotce Johannes Brahms spacerując po Wiedniu natknął się na ulicznego żebraka grającego na skrzypcach… utwór tego kompozytora właśnie. Ponieważ fałszował okrutnie, Brahms podszedł do niego, przedstawił się, oferował kilka marek, po czym wziął od żebraka instrument i specjalnie dla niego poprawnie wykonał swój utwór. Grajek mu grzecznie podziękował. Gdy na drugi dzień kompozytor ponownie przechodził w tym miejscu, znów usłyszał swój utwór, jak poprzednio grany fałszywie, ale na piersiach żebraka widniała tabliczka z napisem: Uczeń Brahmsa.
Kiedy w Eurosporcie pierwszy raz obejrzałem relację ze snookera nie miałem o nim zielonego pojęcia. Ale bajeczny kunszt zawodników i inteligentni komentatorzy sprawili, że potyczki na zielonym, eleganckim stole zacząłem odtąd oglądać regularnie – zatem siłą rzeczy moja wiedza o tej dyscyplinie stopniowo się poszerzała. Przepraszam, muszę na chwilę przerwać, bo tabliczka opiera mi się o klawiaturę i przeszkadza w pisaniu… O już jest ok.! Dziś o snookerze wiem już na tyle dużo, że bezczelnie pozwolę sobie udzielić kilku porad i spostrzeżeń, które mogą się przydać, nie waham się tego powiedzieć, nawet zaawansowanym niejednokrotnie zawodnikom.
Przy okazji zaś, panowie Przemek Kruk i Rafał Jewtuch przekonają się, jakie rezultaty przyniosły, w tym konkretnym przypadku, ich kilkuletnie edukacyjne wysiłki.

Nie stawiaj pochopnie wszystkiego na jedną kartę – lepiej się odstaw.

Nie bądź arogancki wobec bil – one niekiedy wpadają „po prośbie”.

Snookerowy paradoks: doskonalenie wstecznej rotacji to element postępu w grze.

Nie próbuj ośmieszać przeciwnika – on tuż obok siedzi uzbrojony.

Trafiaj do kieszeni, bo po kieszeni dostaniesz.

Wzbogacaj swoją taktykę, także o elementy psychologii. Grając finał, przed pierwszym frejmem wręcz rywalowi proporczyk w kształcie elastycznej, miękkiej podkładki pod siedzenie. Dołączyć można broszurkę: Podstawy snookera.
albo
Gdy pozostajesz długo przy stole podejdź do siedzącego przeciwnika i zaproponuj mu: pochodź może trochę, bo tak siedzisz i się zastoisz.

Nie bądź pazerny: biała bila w kieszeni to nie jest zysk.

Graj odważnie. W snookerze nawet ze strony wykorzystywanych band nie grozi Ci retorsja.

Bądź wyrozumiały. Pozwól czasem tipowi puknąć kolorową.

Dbaj o sprzęt snookerowy. Gdy wykonujesz trudne uderzenie i musisz położyć nogę na stole – poproś sędziego o wyczyszczenie buta.


Brak komentarzy:

Obserwatorzy

O mnie

Warszawa, Poland
Kibic sportowy